top of page

Dlaczego nasze psy wykazują niepożądane zachowania?

Zaktualizowano: 23 kwi 2021

Konsultując przypadki niepożądanych zachowań podczas wizyt domowych, bardzo często spotykam się z sytuacjami, gdzie właściciele chcą zmienić zachowania swojego czworonoga, które są dla nich uciążliwe lub niebezpieczne. Dotyczy to zachowań związanych z reaktywnością, agresją lub lękiem. Przy czym w większości przypadków są to psy, które nigdy nie otrzymały właściwej socjalizacji, szkolenia, często cierpią na nadwagę a wizyty u weterynarza przeprowadzane są tylko wtedy kiedy wymagane jest szczepienie przeciwko wściekliźnie.


Większość, jeśli nie wszystkie problemy z zachowaniem naszych pupili, ma bezpośredni związek z fizycznym, psychicznym bądź emocjonalnym zdrowiem psa.

Aby skutecznie poradzić sobie z problemowym zachowaniem czworonoga należy uwzględnić właściwe odżywianie, stan zdrowia, ćwiczenia oraz relacje.

Nagłe zmiany w zachowaniu czworonoga najczęściej mają podłoże chorobowe. Pierwszą rzecz, którą należy zrobić, aby wpłynąć na zmianę zachowania, to udać się do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia serii badań, i jeśli to konieczne, wyleczenia stanów chorobowych. Przedłużająca się choroba, której efektem jest niepożądane zachowanie, powoduje utrwalenie się tego zachowania, co w konsekwencji będzie wymagało specjalistycznej, często długotrwałej pracy behawioralnej.


Niewłaściwa waga


Problem nadwagi dotyka coraz większej ilości naszych pupili, przyczyny są różne, ale dwie najczęstsze: przekarmianie i niewystarczająca ilość ćwiczeń.

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych naszych czworonogów. Otyłe psy są narażone na cukrzycę, a zwiększony nacisk na stawy może prowadzić do stanów zapalnych i innych schorzeń ortopedycznych. Ból jest przyczyną wielu problemów behawioralnych, w tym agresji.

Prawidłowo ważący pies będzie „podkasany” w dolnej części ciała, a jego żebra wyczujemy bez silnego nacisku.Podczas gdy przekarmianie i brak ruchu są dwoma najważniejszymi czynnikami związanymi z otyłością, istnieją też stany chorobowe, takie jak niedoczynność tarczycy, które mogą prowadzić do zwiększenia masy ciała. Jeśli masz problem z kontrolowaniem wagi swojego psa, ale też i pewność, że nie ma to związku z przekarmieniem, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.Dieta

Dzisiaj już wiadomo, że dieta ma bezpośredni wpływ na zachowanie naszych czworonogów.Psy w porównaniu z ludźmi mają bardzo krótki przewód pokarmowy, co powoduje, że nie są w stanie w pełni wykorzystać węglowodanów dających energię, a zwartych w ziarnach zbóż. Żywienie tanimi karmami, które mają ich najwięcej, szczególnie pszenicę i kukurydzę, powoduje gromadzenie się większej ilości odchodów i pobieranie niewielkiej ilości ważnych dla psa składników.

Stosunkowo nieduża część czworonogów ma alergię na pszenicę i kukurydzę, natomiast o wiele większy procent to psy z nietolerancją pokarmową na zboża. Ta nietolerancja objawia się zaburzeniami żołądkowo - jelitowymi w postaci wymiotów lub biegunki. Może również powodować wzdęcia, świąd i wiele innych objawów, które z kolei mogą przyczyniać się do zmian w zachowaniu. Oczywiście tanie karmy to nie tylko zboża, ale również sztuczne barwniki, wypełniacze i inne składniki, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie naszych czworonogów.Ćwiczenia

Życie z psem ma wiele zalet, ale jedną najważniejszą, jest nią bodziec dla właściciela, aby zejść z kanapy i wyjść z domu. Ruch jest ważny nie tylko dla Twojego psa, ale również dla Ciebie!

Oczywiście w tym artykule omówię korzyści jakie otrzymuje Twój pies.


Ćwiczenia to przede wszystkim optymalizacja zdrowia fizycznego i psychicznego Twojego czworonoga.

Psy są z natury aktywne. Uniemożliwianie im tej aktywności, na którą przecież są genetycznie zaprogramowane, może wywoływać frustrację, która często przejawia się nadaktywnością, szczekaniem, nadmiernym kopaniem, ściganiem ogona czy zachowaniami niszczycielskimi. Nuda często jest przyczyną problemów behawioralnych u psów.Aby właściwie rozpocząć konkretny program ćwiczeń ze swoim psem, dobrym pierwszym krokiem jest upewnienie się, że nasz pies jest zdrowy, należy to zrobić konsultując się z lekarzem weterynarii. Rodzaj i ilość ćwiczeń zależy w dużej mierze od wieku czworonoga, struktury fizycznej (budowy), ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych wcześniejszych urazów. Podobnie jak w przypadku każdego programu ćwiczeń, ważne jest, aby zacząć powoli i stopniowo zwiększać częstotliwość oraz czas.

Jedne z bardziej popularnych sposobów na ćwiczenia z psem to intensywny spacer lub bieganie. Wyszkolenie swojego pupila pod kątem prawidłowego chodzenia na smyczy, zwiększy korzyści płynące ze spacerów, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga.

Aportowanie czy prawidłowa zabawa szarpakiem, to również doskonałe formy aktywności, które przy okazji budują właściwe relacje.

Stymulacja umysłowa

Skupianie się wyłącznie na ćwiczeniach fizycznych, bez zwracania uwagi na potrzeby psychiczne, nie rozwiązuje problemu niepożądanych zachowań. Na pewno powoduje poprawę wytrzymałości i zmniejszenie poziomu energii, ale niekoniecznie rozwiązuje problemu z zachowaniem. Psy, które są dostatecznie przećwiczone, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, zdecydowanie rzadziej wykazują zachowania uznane przez ich właścicieli za "problematyczne".Aktywność umysłowa, wykorzystująca naturalne instynkty psa, jest bardzo ważnym czynnikiem prowadzącym do poprawienia stanu emocjonalnego zwierzęcia. Ten rodzaj aktywność szybciej męczy i ma duży wpływ na zachowanie czworonoga.

Pomimo, że psy zostały udomowione wiele tysięcy lat temu, ich instynkty są nadal podobne do ich przodków. Najczęstsze zachowania związane z instynktem to tropienie, gonienie, zabijanie i jedzenie.

Pozostawienie psich instynktów samych sobie, często powoduje zachowania, które uważamy za niewłaściwe lub wręcz niedopuszczalne. Rozumiejąc i ukierunkowując te instynkty, na akceptowalne zachowania, możemy zmniejszyć frustrację naszych czworonogów, jednocześnie optymalizując fizyczne i psychiczne samopoczucie psów.

Aby pobudzić aktywność związaną z instynktem np. polowaniem, doskonałe są zabawy węchowe, a wprowadzenie zabawek wypełnianych jedzeniem spowoduje, że nasz pies będzie musiał zdobyć pokarm żując i gryząc, co dodatkowo da mu uczucie przyjemności.

Relacje

Psy są istotami społecznymi i ewoluowały z życia w stadzie z innymi psami do życia głównie z człowiekiem. Jednak ich podstawowe instynkty nie zmieniły się od tysiącleci i podczas gdy my oczekujemy, żeby nasze psy dostosowały się do naszego stylu życia, ważne jest, żebyśmy szanowali nasze psy na tyle, aby przynajmniej w części, dostosować się do ich potrzeb.


Psy nie rozumieją pojęcia równości. Dla czworonoga harmonijne życie w strukturze stada oznacza zrozumienie, gdzie znajduje się miejsce każdego z jego członków . Chociaż struktura stada jest hierarchiczna, nie jest despotyczna. Dobrzy liderzy dbają o to, aby wszyscy członkowie stada przestrzegali podstawowych zasad, które zakładają pokojowe życie w środowisku społecznym, bez zastraszania lub używania siły do osiągnięcia swoich celów. Szacunek jest tu kluczową kwestią.Życie z psem na tych zasadach nie oznacza, że nasz pupil ma robić wszystko na co ma ochotę. Chodzi o to aby traktować psa jak psa, szanować jego potrzeby, przy jednoczesnym wyznaczeniu mu granic i miejsca w strukturze, aby dobrze wpasował się w nasze życie.

Szkolenie czworonoga pomaga właścicielowi rozwijać zdrowe relacje z psem i jest niezbędne do zaspokojenia emocjonalnych i psychicznych potrzeb psa.

Nasze psy wymagają struktury i granic, a szkolenie pomaga w ich zapewnieniu, a także w nauce samokontroli, odpowiedzialności i niezawodności.


Autor: Grzegorz Szurmański


Udostępnij nasz artykuł:

377 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page