top of page

JAK FAJERWERKI NAPRAWDĘ WPŁYWAJĄ NA PSA I CO MOŻESZ ZROBIĆ, ABY MU POMÓC


Wielu właścicielom zwierząt domowych, podczas oślepiającego pokazu sztucznych ogni, towarzyszy obawa, że ich zwierzę dotyka potworny hałas, błyski oraz szkodliwa woń tego pirotechnicznego pandemonium.


Nie ma co do tego wątpliwości - święta z fajerwerkami budzą strach naszych czworonożnych przyjaciół!


Dlaczego Twój pies boi się fajerwerków?


Czy kiedykolwiek podczas spotkania z przyjaciółmi ktoś nagle za Tobą głośno krzyknął albo rzucił stosem książek?

Jeśli się tego nie spodziewasz możesz aż podskoczyć z wrażenia podczas gdy znajomi będą śmiać się do rozpuku. Można to porównać do tego co pies doświadcza za każdym razem kiedy niebo eksploduje ogniem, światłem i dźwiękiem.

Psy, w przeciwieństwie do ludzi mają niesamowity słuch i węch. Nie rozumieją też że poskromiliśmy ogień, gdzie natura obdarzyła je lekiem przed nim. Dla psów fajerwerki są hałaśliwe, wizualnie przerażające, nieprzewidywalne i pachną jak coś co płonie.

Psy mają bardzo wrażliwy słuch, a dźwięk wybuchu jest dla nich o wiele głośniejszy, niż możemy sobie wyobrazić.

Eksplozja fajerwerków może emitować do 190 decybeli! gdzie dla ludzi hałas powyżej 80 decybeli, wiąże się z uszkodzeniem słuchu.


Reakcja psów na fajerwerki jest procesem dwuetapowym.


Reakcja w zgodzie z jego naturą:


Pies odpowiada na zagrożenie zmuszające go do reakcji obrony lub ucieczki. Jest ona tak samo automatyczna jak nasz podskok gdy coś nas wystraszy. W naturalnym środowisku ta reakcja bardzo by mu pomogła. Wiele głośnych dźwięków jest niebezpiecznych: uderzenia pioruna, strzały z pistoletu, warczenie zwierząt, walące się drzewa. Fajerwerki brzmią jak coś, czego można się obawiać.


Wzmocnienie strachu:


Pies uczy się, że jego początkowa reakcja jest prawidłowa i tworzy w umyśle mocne skojarzenie poprzez połączenie bodźca z odpowiedzią jaką jest ucieczka. Strach jest również wyostrzony jeśli inni członkowie stada wykazują podobne przerażone zachowania, a właściciele nagradzają niepokojące zachowanie poprzez pieszczoty i ciągłe mówienie gdy pies dostaje ataku paniki.


Nie masz wpływu na pierwszą reakcję, poza utrzymaniem psa z dala od bodźca jeśli jest to w ogóle możliwe.


Natomiast, możesz mieć wpływ na drugą część procesu związanego ze strachem poprzez trening, tworzenie pozytywnych skojarzeń i trzymanie swojego pupila z dala od niespokojnych ludzi lub psów.


Co możesz zrobić aby pomóc swojemu psu?


Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego lepiej przećwiczyć takie sytuacje jeszcze przed sezonem świątecznym a najlepiej rozpocząć to gdy pies jest jeszcze szczeniakiem.


A co jeśli wiemy, że dla naszego pupila to bardzo stresujący okres?


 • Zacznij przygotowania wcześniej;

 • Porozmawiaj ze swoim lekarze weterynarii lub zoopsychologiem o nowych dostępnych metodach leczenia fobii dźwiękowych, zwróć uwagę na czas jaki jest potrzebny aby te metody zaczęły skutecznie działać, zazwyczaj wprowadza się je na kilka. kilkanaście dni przed nocą sylwestrową;

 • Zanim zaczną się fajerwerki zabierz psa na długi, powiązany z ćwiczeniami i zabawą spacer, następnie po upływie około godziny nakarm swojego pupila. Pies zmęczony i dobrze odżywiony najprawdopodobniej będzie mniej niespokojny w ciągu nocy;

 • Jeśli możesz, zostań w domu, aby być ze swoim zwierzakiem, jeśli przebywa na zewnątrz, zabierz go do domu;

 • Pozwól swojemu psu być z Tobą i postaraj się zachowywać normalnie i spokojnie, nie próbuj go uspokajać, przytulać;

 • Nie twórz nienaturalnego sztucznego zamieszania, ale staraj się angażować psa w normalne czynności, takie jak zabawa;

 • Spokojne zachowanie swojego psa nagradzaj smakołykami lub ulubionymi zabawkami;

 • Zasuń zasłony/rolety, stwórz psu wygodną kryjówkę i pozwalaj mu tam wchodzić kiedy chce i na ile chce. Jeśli Twój pies przyzwyczajony jest do dźwięków muzyki to włącz w tym czasie radio lub telewizor aby zamaskować zewnętrzny hałas i rozpraszaj psa zabawami i smakołykami;

 • Nigdy nie wiąż w tym czasie psa ma lince, nie używaj obroży zaciskowych, ponieważ Twój pies będąc w panice może się udusić;

 • Upewnij że w tym czasie pies ma na sobie obrożę wraz z adresówką z aktualnymi Twoimi danymi do kontaktu, dzięki temu łatwiej będzie Cię poinformować, gdyby pies przez przypadek uciekł;

 • Bezpośredni nadzór jest ważny aby zapobiec urazom bądź ucieczce. Jeśli nie możesz być w tym czasie ze swoim zwierzakiem, zastanów się nad zapewnieniem psu opieki przez inną odpowiedzialną osobę.

Konkluzja


Fajerwerki są często największym koszmarem naszego czworonoga.

Na szczęście, ze względu na to że duża liczba psiej populacji cierpi na fobie związane z fajerwerkami, zostały opracowane metody, które pomagają naszym pupilom dobrze znieś ten stresujący dla nich czas.

Tak jak ludzie, również psy cierpią z powodu lęku. W obecnych czasach potrzebują przewodnictwa ze strony właściciela aby poruszać się po przerażających momentach życia.

Czasami, musimy poświęcić trochę czasu na zabawę, aby wesprzeć naszego futrzanego przyjaciela a przy odrobinie treningu i cierpliwości wiele psów nauczy się akceptować dźwięki fajerwerków i zrozumie, że jest to po prostu inny dziwny ludzki zwyczaj, którego nie należy się bać.


289 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page